10 najlepších športových faktov, ktoré uspokoja vašu chuť po športovom poznaní

10 najlepších športových faktov, ktoré uspokoja vašu chuť po športovom poznaní

16 apríla, 2022 Off Od administrator

1. Golfové loptičky majú v priemere 336 jamiek

Jamky na golfovej loptičke sú navrhnuté tak, aby bola aerodynamickejšia a umožnila jej cestovať ďalej vo vzduchu. Neexistujú žiadne oficiálne pravidlá o tom, koľko jamiek môže mať golfová loptička a väčšina z nich má medzi 300 a 500.

2. Zlaté olympijské medaily sa vyrábajú prevažne zo striebra

Napriek svojmu názvu a farbe sa zlaté medaily , ktoré sa odovzdávajú víťazom na olympijských hrách, nevyrábajú z masívneho zlata od roku 1912. Moderné zlaté medaily sú vyrobené z mincového striebra a obsahujú len malé množstvá vzácneho kovu (verzie Rio 2016 bolo 1,34 percenta zlata).

3. Jazdec Formuly 1, Sebastian Vettel, nosí vo svojich pretekárskych topánkach mince šťastia

Piloti F1 sú známi ako poverčivá partia a trojnásobný majster sveta, Sebastian Vettel nie je výnimkou. Keď jazdil za Red Bull, prezradil, že mince šťastia zvyčajne nosí zastrčené do šnúrok topánok.

4. Šport sa hral na Mesiaci

V roku 1971 sa Alan Shephard a Edgar Mitchell zapísali do histórie, keď sa stali prvými ľuďmi, ktorí športovali na Mesiaci. Astronauti Apolla 14 sa zúčastnili na tom, čo Mitchell neskôr vtipne opísal ako „prvé lunárne olympijské hry“ . Shephard trafil golfovú loptičku, zatiaľ čo Mitchell hodil provizórny oštep – v skutočnosti to bola palica, ktorú použili pri jednom zo svojich vedeckých experimentov.

5. Michael Phelps vyhral viac olympijských zlatých ako Mexiko

Americký plavec pridal do svojej zbierky v Riu 2016 päť zlatých medailí a striebro, čím dosiahol rekordný počet 28 medailí z olympijských hier. Podľa časopisu Time Magazine získal počas svojej kariéry viac olympijských zlatých ako mnohé krajiny vrátane Portugalska. a Mexiko, vyhrali od roku 1896.

6. Farby olympijských kruhov sú významné

Mnoho ľudí vie, že každý zo svetoznámych olympijských kruhov predstavuje jeden z piatich kontinentov sveta. Obrúčky však navrhol barón Pierre de Coubertein v roku 1912 a uviedol, že spolu s bielym pozadím ich farby reprezentujú aj vlajky každého národa, ktorý na tomto ročníku súťaží.

7. Prvé zaznamenané majstrovstvá v potápaní vo Veľkej Británii sa konali v roku 1889

Volalo sa to Majstrovstvá Škótska a zahŕňalo tri rôzne typy ponorov: jeden zo strany bazéna, jeden z výšky šesť stôp a povrchový ponor.

8. Lyžiarsky balet býval súťažným športom

Lyžiarsky balet, v ktorom pretekári predvádzajú baletné a akrobatické pohyby na snehu, bol oficiálnou disciplínou freestyle lyžovania od 60. rokov 20. storočia až do roku 2000. Dokonca sa objavil ako ukážkový šport na zimných olympijských hrách v rokoch 1988 a 1992.

9. Letné olympijské hry 1956 sa konali v dvoch krajinách

Melbourne v Austrálii bolo oficiálnym hostiteľským mestom letných olympijských hier v roku 1956, ale kvôli prísnym karanténnym zákonom v krajine nebolo možné usporiadať jazdecké podujatia. V dôsledku toho sa tieto podujatia konali v Štokholme o päť mesiacov skôr, ako sa začali hlavné olympijské hry. Neboli to ani prvé hry, ktoré sa konali v dvoch krajinách – táto pocta patrí letným olympijským hrám v roku 1920, ktoré sa konali v Belgicku a Holandsku.

10. Danny „Shiphtur“ Le bol prvým E-Gamerom, ktorý dostal atlétske víza v USA

V súčasnosti sú elektronické športy veľkým biznisom, ale otázka, či by sa táto aktivita nemala klasifikovať ako šport, je sporná. Americkí imigrační úradníci však klasifikovali kanadského hráča Dannyho „Shiphtura“ Lea ako športovca , keď sa v roku 2007 stal súčasťou amerického tímu „League of Legends“.