Bezpečné vykurovanie kvapalným plynom

Bezpečné vykurovanie kvapalným plynom

20 apríla, 2022 Off Od administrator

Napriek tomu, že si plynové ústredné vykurovanie najčastejšie spájame so zemným plynom, je možné pripojiť vykurovanie aj na LPG zásobníky. Niektorým ľuďom sa to môže zdať ako nie úplne bezpečné, nákladné alebo jednoducho neefektívne riešenie.

Ukázalo sa však, že týmto spôsobom sa dá nielen vykurovať dom, ale aj ušetriť. Vykurovanie plynom v zásobníkoch je ideálnym riešením pre ľudí, ktorí chcú zvoliť plyn ako hlavné palivo, ale zároveň nemajú infraštruktúru, ktorá by im umožnila pripojiť budovu na zemný plyn. Vzhľadom na mobilitu LPG zásobníkov ju môžeme považovať za spôsob vykurovania konkrétnych miestností ,alebo ju používať iba počas vykurovacej sezóny.

LPG zásobník

Pokiaľ sa rozhodnete vykurovať byt pomocou LPG, oplatí sa tiež postarať o vhodné LPG zásobníky. Vykurovanie bytu LPG je obvykle spojené s prítomnosťou klasickej plynovej fľaše. Pokiaľ ním však hodláme vykurovať celý rodinný dom, je skutočne nutné vybaviť sa vhodne namontovanými zásobníkmi plynu. Ich priemerný objem sa pohybuje od 2500 do 2900 litrov. Vykurovanie domu plynom tak poskytuje výkon približne 50 kW. Ide o veľmi veľkú kapacitu, ktorá nie vždy umožňuje umiestnenie nádrže vo vnútri budovy. V takom prípade je možné umiestniť centrálny LPG zásobník pod zem. V tejto situácii je však dôležité dodržať bezpečné vzdialenosti od ostatných prvkov infraštruktúry a zariadení. Vykurovanie s plynovou nádržou nás nemusí nutne nútiť k jej zakúpeniu. Mnoho spoločností ponúka lízing nádrží, ktorý môže byť lacnejšou alternatívou.

Umiestnenie zásobníka-  technické požiadavky

Inštalácia zásobníka na kvapalné plyny vyžaduje splnenie nevyhnutných náležitostí stanovených v technických a stavebných predpisoch, ktoré sa okrem iného týkajú spôsobu umiestnenia zásobníkov na kvapalné plyny na pozemku. Podľa predpisov nesmú byť LPG zásobníky umiestnené v priehlbinách a mokradiach. Musí však byť umiestnené mimo domu, na pozemku.

LPG je možné do domácnosti dodávať dvoma spôsobmi: prostredníctvom nadzemnej alebo podzemnej nádrže. Nadzemná nádrž sa ľahko a rýchlo inštaluje a jej cena je pomerne nízka. Navyše je vhodný tento spôsob pre oblasti s vysokou hladinou podzemnej vody. Podzemná nádrž je určená pre malé pozemky a výrazne nenarušuje architektúru okolia.