Rebríček najlepších dokumentárnych filmov

Rebríček najlepších dokumentárnych filmov

17 apríla, 2022 Off Od administrator

Dokumentárny film je druh filmu, ktorého hlavným cieľom je dokumentácia skutočných záberov a udalostí. Snímaním reality sa vymedzuje oproti filmu hranému. Používa špecifické techniky natáčania – snímanie voľnou kamerou z ruky, skrytou kamerou, kontaktného snímania zvuku, improvizované reakcie na prebiehajúcu udalosť – ktoré niekedy preberajú aj iné filmové žánre ako fiktívny dokument/paradokument či napodobňujú dokumentárny spôsob snímania, aby zvýšili dojem autenticity.

V tomto článku vám prinášame rebríček tých najlepších dokumentárnych filmov.

1. David Attenborough: Život na našej planéte

Známy moderátor sa obzerá za svojím životom a históriou vývoja života na Zemi. Smúti nad stratou divočiny a prichádza s vlastnou víziou budúcnosti.

2. Pásky z Nagana

Olympijský hokejový Turnaj storočia v Nagane 1998 trochu z odstupu a nadhľadu v dokumente

3. Nadvláda

Dominion (Nadvláda) je samostatným pokračovaním dokumentárneho filmu Lucent. Zatiaľ čo ten zobrazoval prevažne veľkochove prasiat, Dominion sa zameriava na oveľa širšie spektrum a približuje šesť hlavných oblastí, pri ktorých sú zvieratá využívané a zneužívané – obchod s domácimi a divoko žijúcimi zvieratami, vedecký výskum, zábavný a kožušinový priemysel a priemysel živočíšnej výroby

4. Strážca divočiny

Nie je to tak dávno, čo sa po celej Európe prestierala nespútaná príroda. Dnes takýchto miest zostáva len niekoľko. Patrí k nim záhadná Tichá dolina vo Vysokých Tatrách na Slovensku. Odľahlé tiesňavy a čarovné lesy sú domovom asi štyridsiatich medveďov, ktorí tu žijú voľne a bez akéhokoľvek konfliktu s človekom. Dvaja mladí filmári sa nechali inšpirovať týmito skvostnými tvormi, nazývanými strážcami divočiny, a zachytili ich život.

5. The Alpinist

Marc-André Leclerc lezie sám, ďaleko od svetiel reflektorov. Na odľahlých alpských stenách predvádzajú jedny z najodvážnejších sólo výstupov histórie. Napriek tomu o ňom skoro nie je počuť. Žiadne kamery, žiadne lano a žiadny priestor pre chybu. Leclercov prístup predstavuje samotnú podstatu sólo lezenia. Filmovému štábu z hanblivého kočovníka, ktorý nevlastní ani mobilný telefón ani auto, nedarí dostihnúť.