The Witcher: 2 séria
17 apríla, 2022Prvá sezóna Zaklínača mala možno ďaleko od dokonalosti, ale pri spätnom pohľade je pôsobivé, že fungovala tak dobre, ako fungovala. Séria zaťažená výzvou vybudovať rozsiahly fantasy svet, ktorý by okrem úplných nováčikov privítala aj existujúcich fanúšikov, rozhodla sa spojiť tri rôzne časové línie – prístup je taký mätúci, že si vyžiadal celý domáci priemysel vysvetľujúcich článkov. Napriek tomu sa určitá kombinácia drzého humoru a nadštandardnej drámy spojila do niečoho skutočne uspokojivého na konci sezóny, čo konečne viedlo k tomu, že sa časové osy zbiehajú vo výbušnej bitke o Sodden.
Druhá sezóna Zaklínača ťaží zo všetkých základov, ktoré položila prvá. Zatiaľ čo postavy sa stále spamätávajú z bitky, samotná šou sa cíti oveľa istejšie v prvých šiestich (z ôsmich) epizód odoslaných kritikom na posúdenie. Naratívny oblúk je čistejší, so všetkými na rovnakej časovej osi. Postavy sú lepšie vysvetlené – vrátane kľúčových vedľajších hráčov ako Fringilla (Mimî M. Khayisa), ktorá sa v prvej sezóne cítila frustrujúco nepriehľadná. Témy sú prepracovanejšie. A najpríjemnejším prekvapením zo všetkých je, že séria pôsobí emocionálne efektívnejšie ako kedykoľvek predtým. Ak sa prvá séria oplatila sledovať hlavne preto, aby ste videli, aké bizarné nové príšery by mohol Geralt (Henry Cavill) zabiť alebo aké neodolateľné nové melódie by o nich mohol spievať Jaskier (Joey Batey), druhá sa oplatí sledovať už len preto, že nám všetkým týmto ľuďom je fuk.
Vylepšenia prichádzajú s niekoľkými viditeľnými vylepšeniami v štruktúre a tóne. Preč je formát „monštrum týždňa“, ktorý predtým formoval väčšinu Geraltových príbehov. Hoci stále trávi veľa času pred obrazovkou bojom so strašidelnými tvormi, sezóna ako celok je postavená skôr ako Game of Thrones, so silne serializovanými oblúkmi, ktoré sem a tam pretínajú cesty. (Znamená to, že stále budete musieť sledovať množstvo premyslene pomenovaných postáv, miest a magických artefaktov. Pred ponorením sa do druhej série vám odporúčam pozrieť si rekapituláciu prvej série a možno aj vtedy budete mať Google po ruke.) Možno žiadna postava ťaží viac z pridanej sily a hybnosti ako Ciri (Freya Allan). Po tom, čo väčšinu prvej sezóny strávila ako slečna v núdzi – aj keď s veľmi impozantnou silou – sa táto postava ukáže ako celkom charizmatický hrdina sama osebe, keď pochopí väčší zmysel pre svoju vlastnú činnosť.