Zimné olympijské hry Peking 2022

Zimné olympijské hry Peking 2022

17 apríla, 2022 Off Od administrator

Vo februári tohto roku sa odohrala najväčšia a najznámejšia športová udalosť, a to zimné olympijské hry, ktoré sa konali v hlavnom meste Číny, v Pekingu.

Pred zimnými olympijskými hrami sa veľa hovorilo o dvoch hostiteľských mestách – o jednom vnútri tesne uzavretej bubliny, kde sa budú konať hry, a druhom vonku, kde by každodenný život prebiehal ako zvyčajne.

Pre Čínu bol rok 2022 v Pekingu obrovským úspechom, ktorý prekonal všetky očakávania. Pre zvyšok sveta to zostalo hlboko polarizujúcou udalosťou, ktorá predpovedala nielen rastúcu moc Číny, ale aj jej rastúcu asertivitu, pripravenú vzdorovať a spochybňovať svojich kritikov.

V jeho precízne zvládnutej „uzavretej slučke“ sa vyplatili všadeprítomné tvárové masky, nekonečné rozprašovanie dezinfekčných prostriedkov a dôsledné každodenné testovanie. Infekcie prinesené do krajiny boli rýchlo identifikované a kontrolované, čo umožnilo hrám bežať do značnej miery bez Covidu, aj keď variant Omicron zúril po celom svete.

V medailových tabuľkách tím Číny získal deväť zlatých a celkovo 15 medailí, čím dosiahol svoj najlepší výsledok na zimných olympijských hrách – a umiestnil sa nad Spojenými štátmi. Hviezdne výkony nových olympijských hviezd – od senzácie freeski Eileen Gu až po snowboardový zázrak Su Yiming – uchvátili fanúšikov na tribúnach aj po celej krajine a vyvolali príval hrdosti.

Podľa Medzinárodného olympijského výboru (MOV) si do stredy takmer 600 miliónov ľudí – alebo 40 % čínskej populácie – naladilo televízne hry v Číne. A aj keď sa čísla sledovanosti v USA v porovnaní s predchádzajúcimi olympijskými hrami výrazne znížili, nárast čínskeho publika pravdepodobne urobí z Pekingu 2022 jednu z najsledovanejších zimných hier v histórii.

Nórsko získalo najviac zlatých medailí, 16, a najvyšší celkový počet medailí, 37, zo všetkých súťaží tento mesiac. S populáciou niečo viac ako päť miliónov ľudí si európska krajina v Pekingu 2022 naďalej prekračuje svoju limity a v medailovej tabuľke skončila výrazne nad ostatnými.

Ruský olympijský výbor (ROC) získal druhý najvyšší počet medailí, 32, pričom Nemecko získalo druhý najvyšší počet zlatých, 12.