Ako predísť poškodeniu auta v zime

Ako predísť poškodeniu auta v zime

10 februára, 2023 Off Od administrator

Každoročne zima prináša sneh, ľad, soľ, blato a zlé poveternostné podmienky. To môže ľahko spôsobiť rôzne poškodenia na vašom aute, ako napríklad hrdzu alebo poškodenie laku. Povieme si čo môžete urobiť, aby ste čo najlepšie ochránili vaše auto pred nepriaznivými vplyvmi, ktoré zima prináša..

1. Ochráňte lak karosérie – Ešte pred tým ako začne zima, odporúčame aplikovať ochranu laku v podobe vosku na auto alebo keramickej ochrany laku. Ďalším riešením ako ochrániť lak karosérie pred snehom, ľadom a ďalšími nepriaznivými vplyvmi, je ponechať auto v krytom priestore, napríklad v garáži ak je to možné. V opačnom prípade odporúčame zakrývať auto aspoň plachtou.

2. Pravidelne umývajte auto – na topenie ľadu na cestách sa používa cestná soľ. Svoju úlohu splní, no potom už len leží na ceste a mieša sa s roztopeným snehom a blatom. Každodenná premávka spôsobí to, že sa soľ hromadí všade na vašom aute. Táto soľ je extrémne žeravá a môže spôsobiť poškodenie auta koróziou. Čo je horšie, tak soľ sa hromadí hlavne na vašom podvozku, ktorý nevidíte a je takmer nemožné ho umyť na ručnej autoumyvárke. Riešením je pravidelné umývanie auta, najlepšie v automatizovanej autoumyvárni. Automatizovaná autoumyváreň dokáže vyčistiť aj podvozok auta a dostať sa na miesta, kam by ste sa nedostali, keby ste si ho umývali sami. Ak sa rozhodnete umývať auto sami, použite vysokotlakový čistič na uvoľnenie a odstránenie nečistôt, soli a špiny z ťažko dostupných miest.

3. Chráňte gumené časti na aute Po umytí dôkladne vysušte gumené príslušenstvo a povrchy, ako sú lišty stieračov a tesniace lišty dverí. Zaschnutie líšt stieračov zabráni ich zamrznutiu a prilepeniu na čelné sklo. Udržiavanie tesniacich pásikov v suchu je dôležité, pretože tak zabránite poškodeniu, ktoré môže spôsobiť mrazenie. Nezabudnite tiež udržiavať suché zámky kľúčov.