Ako pripraviť auto na letnú sezónu
21 mája, 2022Leto je už za dverami a preto by ste mali svojho štovrkolesového miláčika poriadne umyť. Ak ste tak ešte neurobili, tak je najvyšší čas to urobiť. Niekomu stačí vystriekať auto na bezdotykovej umyvárke, no nájdu sa aj nadšenci kvalitného autodetailingu, ktorí majú vášeň pre čisté autá. V tomto článku vám poradíme ako najefektívnejšie umyť vaše auto. Taktiež vám poradíme aké prípravky z autokozmetiky sú najvhodnejšie.
Krok číslo 1: Čistenie kolies
Pravidlo 1 je začať s kolesami a pneumatikami, a to preto, že budú vždy najšpinavšou a najviac znečistenou časťou exteriéru vozidla. Dôvodom, prečo ich čistíme ako prvé (pomocou samostatnej súpravy k zariadeniu, ktoré používate na umývanie zvyšku exteriéru), je zabrániť akejkoľvek kontaminácii najškodlivejších častíc – tých, ktoré sa s najväčšou pravdepodobnosťou môžu postarať o poškriabanie povrchu.
Je pochopiteľné, že sú jedinou časťou, ktorá sa skutočne dotýka zeme, kolesá a pneumatiky zvyčajne obsahujú podstatne viac soli, cestnej špiny a ostrého kovového znečistenia než kdekoľvek inde – všetky nechutnosti, ktoré nechcete, aby sa preniesli na váš lak. To je dôvod, prečo kolesá vždy čistíme na začiatku pomocou samostatného vedra, kief a rukavíc, čím sa eliminuje riziko prenosu drsných nečistôt počas ktorejkoľvek časti fázy umývania.
Naša voľba je Shiny Garage Monster Wheel Cleaner – čistič diskov, ktorý je vysoko efektívny a nezanecháva nepríjemný zápach. Je bezpečný na použitie na všetky lakované a práškovo lakované kolesá a dokonca aj na citlivé povrchy, ako sú tieto ľahko poškriabateľné lesklé čierne ráfiky. Čistič je navrhnutý tak, aby rozložil kontaminanty, stiahol ich z povrchu a zapuzdril do roztoku, čo umožňuje bezpečné opláchnutie špiny. Obklopením škodlivých častíc viskóznou kvapalinou je možné ich v podstate odstrániť bez toho, aby sa dotýkali (a teda poškriabali) povrchov.
Súčasne s čistením kolies môžete vyčistiť aj pneumatiky a vnútorné oblúky. Opäť platí, že predoplachovanie tu zaberá dlhú cestu a ako čistiaci prostriedok môžete použiť vedro s mydlom na kolesá (hoci pre najhlbšie a najefektívnejšie čistenie pri silnom znečistení vždy odporúčame produkt navrhnutý špeciálne pre danú prácu, ako je čistič pneumatík. Odporúčame prípravok Shiny Garage Pure Black Tire cleaner.
Krok číslo 2: Umývanie exteriéru
Predumývanie je, okrem iného, najdôležitejšou súčasťou fázy umývania a je možné povedať, že ide o detaily vo všeobecnosti. Zjednodušene povedané, musíte vždy vykonať predumytie, bez ohľadu na to, ako čisté alebo špinavé môže vozidlo vyzerať. Veľmi často je veľa škodlivých častíc, ktoré neuvidíte, alebo špina a prach zachytený v medzerách a uzáveroch panelov a myšlienkou je dostať tieto nečistoty bezpečne preč z laku skôr, ako sa fyzicky dotknete vozidla pomocou umývacej rukavice a zatiahnete škodlivé častice cez lak a nevyhnutne spôsobuje poškodenie. Na predumytie odporúčame prípravok Shiny Garage Pre-Wash Citrus Oil, ktorý je mimoriadne efektívny.
Presne z toho istého dôvodu, pre ktorý predplachujete kolesá, vždy vopred opláchnete celý exteriér, pričom venujte zvýšenú pozornosť vypláchnutiu medzier medzi panelmi, dvierkami palivovej nádrže, spätnými zrkadlami a zárubňami dverí. To nielen zaisťuje, že tieto uvoľnené nečistoty sa vám neskôr nevrátia, ale zaisťuje, že akýkoľvek čistiaci prostriedok, ktorý používate, bude pôsobiť tam, kde je najviac potrebný, namiesto toho, aby sa plytval nečistotami, ktoré by sa dali najskôr odstrániť
Druhou časťou predumývania je použitie snehovej peny na odstránenie odolnejších nečistôt. Produkty ako aktívne peny sú ďalším typom predčističa, ale takého, ktorý je navrhnutý tak, aby sa dal našľahať, keď sa aplikuje pomocou snežnej peny (ktorá samotná bude obsahovať špeciálnu kovovú gázu), aby sa vytvorila hustá pena, ktorá je navrhnutá tak, aby zostala na povrchu. čo najdlhšie, kým sa rozpadne a nadvihne prilepené častice.
Krok číslo 3: Dekontaminácia
Aj keď dekontaminácia laku nie je proces, ktorý by sa mal vykonávať pri každom údržbovom umývaní, určite by sa mal dokončiť pred akýmkoľvek leštením, korekciou laku alebo pred aplikáciou (na rozdiel od dopĺňania) akejkoľvek ochrany laku. Je to rovnako dôležité, ak nedôjde k okamžitej viditeľnej kontaminácii, pretože opäť tu môžu byť skryté častice, ktoré nebudete chcieť vláčiť počas nasledujúcich fáz. S ohľadom na to môže dekontaminácia znamenať odstránenie častíc, ktoré samotné umývanie nedokáže – či už chemickou reakciou alebo fyzikálnym odstránením –, ale ide rovnako o obmedzenie poškodenia počas neskorších procesov, ako aj o zlepšenie vzhľadu vášho laku.
Prvá časť procesu dekontaminácie je špeciálne navrhnutá na odstránenie častíc železných kovov, ktoré pochádzajú najmä z brzdového prachu. V podstate ide o drobné úlomky kovového šrapnelu, ktoré sa hojne vyskytujú vo vzduchu, najmä na rýchlych a preplnených cestách. Pochádzajú tiež z vašich vlastných brzdových doštičiek, ktoré sa vznášajú a vkladajú sa do vrchnej vrstvy vášho laku. Na svetlejšom nátere ich možno často vidieť ako škvrny hrdze, ktorými v podstate sú. Železné kovy sú tak pomenované, pretože obsahujú železo, a keď železo reaguje s kyslíkom vo vzduchu, pokryje sa vrstvou oxidu železa, čo je chemický názov pre hrdzu. Pre tento typ dekontaminácie odporúčame účinný odstraňovač hrdze Shiny Garage D-tox, ktorý môžete použiť na celú karosériu vozidla.
Krok číslo 4: Ochrana laku
Po dekontaminácií odporúčame ochrániť lák vášho auta pomocou ochrany laku v podobe vosku.
Vosk slúži na ochranu laku pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi, nečistotami, UV žiarením, zabraňujú opotrebovaniu laku a predlžujú jeho životnosť. Na druhej strane vosk vám zabezpečí vysoký lesk a odpudzovanie vody. Vosky rozdeľujeme na syntetické, prírodné a hybridné. Každý typ voskov má svoje výhody a nevýhody, preto si musíte vyskúšať sami čo vám najviac bude pasovať. My odporúčame syntetický vosk Soft99 New fusso coat 12 months wax, ktorý vydrží chrániť lak až 12 mesiacov.
Krok číslo 5: Čistenie interiéru
Nakoniec sa môžete pustiť do čistenia interiéru auta. Väčšinu interiéru auta tvoria plasty, preto budete potrebovač čistič a oživovač plastov. Ak máte kožený interiér, budete potrebovať aj čistič kože a kondicionér pre následné ošetrenie. Taktiež nezabudnite na dezinfekciu klimatizácie, ktorá je často zanesená.