Najlepšie vitamíny pre rast vlasov a ich posilnenie

Najlepšie vitamíny pre rast vlasov a ich posilnenie

18 apríla, 2022 Off Od administrator

Rednutie vlasov je niečo, čím si v určitom okamihu života prejde takmer každý. Bez ohľadu na to, aké plné boli vaše vlasy vždy, nevyhnutne príde čas, keď sa objem zníži, hoci výsledok môže byť pre niektorých horší ako pre iných.

„V určitom bode naše vlasy začnú rednúť. Zvyčajne je to dedičné. Podobne ako šedivé vlasy – ak sa to stalo vašim rodičom v určitom veku, pravdepodobne sa to stane aj vám približne v rovnakom čase. Môžete si všimnúť širšiu medzeru vo vlasovej časti alebo línia vlasov, ktorá sa plazí dozadu.

Vaše vlasy môžu začať rednúť aj v dôsledku niekoľkých ďalších dôvodov, ako je stres, napätie na pokožke hlavy a choroby, aby sme vymenovali aspoň niektoré. Jeden z ďalších najznámejších vinníkov vypadávania vlasov je nedostatok vitamínov. Aj keď je normálne stratiť 50 až 150 prameňov vlasov denne a všimli ste si, že vaša kefa na vlasy naberá o niekoľko prameňov viac ako zvyčajne, môže sa to stať preto, že buď vám chýbajú živiny, držíte špecifickú diétu, alebo máte problém, ktorý vás zbavuje týchto vitamínov.

V dnešnej dobe je celkom ľahké nájsť desiatky vitamínov, ktoré tvrdia, že vaše vlasy rastú zdravšie a silnejšie,  hoci neexistuje žiadny jasný dôkaz, že ktorýkoľvek jeden vitamín spôsobí, že vaše vlasy budú rásť (alebo dorastať) rýchlejšie, existujú štúdie, ktoré spájajú vitamíny s rôznymi typmi vypadávania vlasov a zdravím folikulov, hovorí (Ak ich neprijímate dostatok, môžu vám vlasy padať.)

B-vitamíny: „Potraviny bohaté na vitamíny B-komplexu pomáhajú zdraviu vlasov a obnove buniek potrebných pre rast vlasov. Dobré zdroje vitamínov B zahŕňajú celé zrná, tmavú listovú zeleninu, morské plody a mäso.


Vitamín D: „Toto je vitamín, ktorý pomáha pri celkovej imunite. Len nedávno sa to spájalo so zdravím vlasov. Tí, ktorí majú väčšiu pravdepodobnosť nedostatku vitamínu D, sú tí s hnedou pokožkou, ktorí žijú v chladnejších klimatických podmienkach bez dostatočne silného UV žiarenia, dodáva.

Omega-3 mastné kyseliny: Tieto tuky sú „dobrým zdrojom bielkovín, ktoré môžu pomôcť zvýšiť silu vašich vlákien. Medzi dobré zdroje patrí losos, tuniak, makrela, sardinky, chia semienka, ľanové semienko a vlašské orechy.

Zinok: Tieto látky sú spojené s bojom proti kvasinkám, ktoré spôsobujú lupiny, zápaly a vypadávanie vlasov vo forme nadmerného vypadávania.

Železo: „Ľudia s nedostatkom železa môžu trpieť anémiou a následným vypadávaním vlasov. „Môže sa to stať pri diétach s nedostatkom železa, pri ťažkých menštruačných cykloch, pri ktorých je značná strata krvi, alebo pri iných zdravotných problémoch.“

B12: Mäso zvyčajne obsahuje tento vitamín, takže tí, ktorí dodržiavajú vegetariánsku stravu a pozorujú rednutie vlasov, môžu mať aj krehké a suché vlasy.

To všetko znamená, že ak v skutočnosti nemáte nedostatok vitamínov, užívanie doplnku pravdepodobne nebude mať taký veľký rozdiel. A ak si nie ste istí, ako ste na tom s príjmom vitamínov, poraďte sa so svojím lekárom. Môžu vám odporučiť krvný test, aby zistili, čo vám chýba.