Prečo sú vodné škvrny na aute zlé a ako sa ich zbaviť

Prečo sú vodné škvrny na aute zlé a ako sa ich zbaviť

24 augusta, 2022 Off Od administrator

Čo sú to vodné škvrny alebo stopy po vode a prečo sú zlé pre lak auta? Tieto biele bodky na laku alebo skle môžu pochádzať takmer odkiaľkoľvek, kde sa voda dostane do kontaktu s lakom auta. Môže to byť dážď, postrekovače, umývanie auta, autoumyváreň alebo akákoľvek voda, ktorá nebola filtrovaná na odstránenie minerálov. Tieto neškodne vyzerajúce škvrny môžu trvalo poškodiť lak vášho auta. Voda, ktorá nebola filtrovaná, obsahuje soli, nečistoty a minerály. Kedykoľvek sa voda nechá vyschnúť, zanechá za sebou minerály a korozívne látky.

Najlepšie je, ak ste schopní vyčistiť vodné škvrny hneď  po kontakte s vodou napríklad s uterákom na sušenie. Ak však zanedbávate lak auta tým, že nečistíte vodné škvrny, práve vtedy sa veci môžu zhoršiť. Najmä počas letných mesiacov, keď slnko vypeká fľaky do laku. Postupom času tieto škvrny bude ťažko alebo dokonca nemožné ich odstrániť. Nakoniec sa vodné škvrny môžu tak zhoršiť, že jediný spôsob, ako ich odstrániť z laku, bude vziať  brúsny papier.

Prvý spôsob, ktorý je najbežnejší, je iba umyť vozidlo s kvalitným autošampónom niekde v tieni. Po umytí dbajte na to, aby ste auto dôkladne vysušili. Ak máte celkom čisté auto, môžete namiesto umývania skúsiť použiť rýchly detailér s s mikrovláknom. Ak sú po umytí vodné škvrny stále na laku, musíte byť trochu agresívnejší. Skúste zmes 50/50 destilovanej vody a bežného bieleho octu. Ocot rozkladá minerály vo vodných škvrnách a uľahčuje ich odstránenie.

Ak oboje spôsoby zlyhajú skúste použiť leštičku s leštidlom. Ak to nefunguje, zvýšte agresivitu použitím reznej podložky a zmesi na niekoľko prechodov, ak to funguje, dokončite leštidlom a leštiacou podložkou.

Veríme, že jeden z týchto spôsobov vám pomôže sa zbaviť nechcených vodných škvŕn. Vždy sa snažte predísť tomu, aby sa vám objavili na laku vášho auta.